Mesto ktoré každý pozná vďaka preslávenej romantickej atmosfére, móde, jedlu alebo rieke Seine tečúcej naprieč mestom. Priamo v Paríži žije cez 2,2 milióna obyvateľov a právom sa radí medzi najväčšie mestá Európy. Na návštevu Paríža som sa tešil, keďže som fanúšik pamiatok a milovník dobrého jedla ktorým je francúzska kuchyňa celosvetovo preslávená. Na mojom tripe som neobišiel celosvetovo známe historické pamiatky ako napríklad múzeum Louvre alebo zámok Versailles aj s jeho záhradami, ani miesta s vynikajúcou francúzskou kuchyňou.

Múzeum Louvre – (srdce Paríža)

Ak ste fanúšik umenia tak som si istý, že o múzeum Louvre už ste veľa počuli. Múzeum v roku 2018 navštívilo 10,2 milióna návštevníkov, čím sa stalo najnavštevovanejším múzeum na svete. Svojou rozlohou sa radí medzi tretie najväčšie na svete. V súčasnosti je v múzeu vystavených približne 38 000 exponátov. V múzeum sa nachádza umelecké dielo Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, ktoré sa radí, nie len medzi najznámejšie diela v Louvri, ale aj na celom svete. Obraz bol namaľovaný na začiatku 16. storočia a žena na portréte sa volala Lisa del Giocondo. Keď uvidíte obraz na vlastné oči, tak vás tiež asi prekvapí veľkosť obrazu, ktorý je oveľa menší ako som očakával.

Zámok Versailles

V roku 1979 bol zámok aj so záhradou zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa na viac ako 800 hektároch. Zámok Versailles sa nachádza asi 20km od Paríža a bez problémov sa tam dostanete vlakom. Palác slúžil ako inšpirácia pri stavbách iných európskych palácov. Inšpirovali sa ním aj architekti pri stavbe zámku Schönbrunn, ktorý obývala aj Alžbeta Bavorská, známa pod prezývkou Sissi. Odporúčam prísť na začiatku otváracej doby, aby ste sa vyhli možným dlhým radám pri vstupe. Na začiatku bol Versailles poľovníckym zámkom, ktorý nechal postaviť Ľudovít VIII. Do podoby v akej zámok poznáme teraz ho prestaval až Ľudovít XIV., ktorý je známy aj ako kráľ Slnko. Najveľkolepejšou miestnosťou vo Versailles je Zrkadlová sieň, ktorá je vyzdobená 357 zrkadlami. Zrkadlá v miestnosti najviac vynikli počas večerov, keď odrážali plamene sviečok a lustrov. V miestnosti veľmi pekne vyniknú aj odrážajúce sa slnečné lúče.

Eiffelova Veža

Jedná sa o najznámejšiu parížsku dominantu. Eiffelova veža bola postavená v rokoch 1887 až 1889 a až do roku 1930 bola najvyššou stavbou na svete. V súčasnosti je jej výška aj s anténou 324 metrov. Na vrchol Eiffelovej veže môžete ísť výťahom alebo peši. Peši sa dá ísť iba do prvých dvoch poschodí, na tretie jazdia iba výťahy a v čase silného vetra je toto poschodie zavreté. Cesta po schodoch medzi kovovými konštrukciami je veľmi zaujímavá a určite by som ju uprednostnil pred výťahom, pokiaľ vám to zdravotný stav dovolí. Pri výstupe na prvé poschodie vás čaká 345 schodov a pri výstupe na druhé poschodie vás čaká ďalších 359 schodov. Eiffelovu vežu postavil francúzsky konštruktér Alexandre Gustave Eiffel, ktorý sa narodil v roku 1832 v meste Dijon. Medzi jeho najznámejšie diela patrí aj Socha Slobody,  na ktorej stavbe spolupracoval s ďalšími dvoma autormi.

Place de la Concorde - Námestie Svornosti

Je najväčšie námestie v Paríži s rozlohou 84 000 m2, ktorého slovenský preklad je Námestie Svornosti. Počas Francúzskej revolúcie sa toto námestie premenovalo na Námestie Revolúcie a bola naň umiestnená gilotína. Pomocou gilotíny bolo popravených približne 1300 ľudí, ku ktorým sa radia aj známe mená ako Ľudovít XVI. alebo kráľovná Mária Antoinetta. Svoj dnešný názov dostalo námestie až v roku 1830. Typickým poznávacím znamením námestia je 23 metrov vysoký a 230 ton ťažký obelisk, ktorý bol na námestie umiestnený v roku 1836 ako dar od egyptského kráľa. Návštevu Place de la Concorde odporúčam spojiť s návštevou Víťazného oblúka a múzea Louvre. K pamiatkam je najlepšie ísť pešo, keďže to je najlepší spôsob ako spoznať mesto a načerpať jeho atmosféru. Od Víťazného oblúka na námestie Place de la Concorde sa dostanete prechádzkou, ktorá trvá približne 30 minút, po známom bulváre Champs-Élysées. Cestu si môžete spríjemniť zastávkou v jednej z množstva kaviarní a vychutnať si pohľad na tento ikonický bulvár. Ak by ste po príchode na námestie Place de la Concorde pokračovali v chôdzi v rovnakom smere ďalších 15 minút, tak cez Tuilerijské záhrady sa dostane k múzeu Louvre. Tuilerijské záhrady sú bývalým zámockým parkom zbúraného Tuilerijského paláca. Tento park je veľmi pekný, môžete si tam napríklad posedieť na stoličkách priamo pri veľkej fontáne, alebo aj vychutnať pohľad na celé námestie Place de la Concorde.

Víťazný oblúk a Champs-Élysées

Víťazný oblúk, po francúzsky „Arc de Triomphe“, si objednal Napoleon Bonaparte v roku 1806 po tom ako sa vrátil z bitky pri Slavkove. Víťazný oblúk sa nachádza na námestí Place de l’Étoile známom aj ako „Place de Charles de Gaulle“. Oblúk je 50 metrov vysoký, 45 metrov široký a bol dokončený až v roku 1836. Pamiatka predstavuje Napoleonove víťazstvá, kvôli čomu sa po celom obvode nachádzajú sochy a nápisy pripomínajúce jeho úspechy. Na vrch Víťazného oblúka vedie 222 schodov a po ich vyšliapaní sa môžete tešiť na veľmi pekný výhľad na stred Paríža. Námestie Place de l’Étoile, na ktorom sa nachádza spomínaná pamiatka, je spojené s námestím Place de la Concorde vďaka ulici Champs-Élysées, ktorá sa radí medzi najznámejšie ulice nielen v Paríži, ale aj na celom svete. Champs-Élysées je dlhá 2 km, široká 70 metrov a každoročne sa na nej končí aj najznámejší cyklistický závod Tour de France.

Ak chcete popri spoznávaní pamiatok ochutnať aj francúske špeciality, tak som pre vás pripravil článok Spoznávanie Paríža chuťovými pohárikmi

Categories: Nezaradené

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *