Návštevu tohto mesta sme si naplánovali na predvianočné obdobie. Krakov je druhé najväčšie mesto v Poľsku s počtom obyvateľov 767 000 a až do 16. storočia bol aj hlavným mestom. Okrem toho, že sme samozrejme pozreli vianočné trhy na hlavnom námestí „Rynek Główny“ a poprechádzali sa tržnicou Sukiennice, sme si naštudovali aj minulosť a okolie mesta aby sme vedeli čo sa oplatí vidieť. A toto zimné obdobie len umocnilo všeobecne známu pochmúrnu minulosť, ktorá sa tu odohrávala počas 2. svetovej vojny.

Vianočné trhy na hlavnom námestí Rynek Główny

Námestie sa nachádza v centre meste a svojou rozlohou sa radí medzi jedno z najväčších v strednej Európe. Počas nacistickej okupácie v roku 1940 bolo námestie premenované na Adolf-Hitler Platz. Po tom, čo bolo mesto oslobodené v roku 1945 mu bol jeho pôvodný názov vrátený. Na námestí sa nachádza aj tržnica Sukiennice, ktorá sa radí medzi symboly Krakova. Tržnica vznikla už v polovici 13. storočia. Na námestí sa okrem všadeprítomných kostolov nachádza aj Radničná veža, ktorá je pozostatkom pôvodnej budovy radnice, zbúranej v roku 1820. Veža pochádza zo 14 storočia a na výšku meria 70m. Vianočné trhy na námestí boli veľmi pekné s veľkým množstvom stánkou zameraných na jedlo a pitie.

Židovská štvrť Kazimierz

Kedysi bola táto štvrť samostatným mestom, s Krakovom bola spojená až v 18. storočí. Štvrť vzhľadom na jej minulosť má smutnú, ale výnimočnú atmosféru. Kazimierz býval domovom najväčšej židovskej komunity v strednej Európe. Po tom ako boli židia počas druhej svetovej vojny odvedení do koncentračných táborov a vyvraždení, tak ostala štvrť opustená a budovy chátrali. Situácia sa zmenili začiatkom 90. rokov kedy štvrť začala priťahovať umelcov a intelektuálov. A veľkou mierou tomu pomohol aj svetoznámy film Schindlerov zoznam, ktorý dostal až siedmich Oscarov. V súčasnosti tu nájdete aj veľa galérií, kaviarní a reštaurácií.

Koncentračný tábor Płaszów a Auschwitz-Birkenau

Koncentračný tábor Płaszów

Od decembra 1942 do januára 1944 fungoval ako pracovný tábor. Pracovali tu aj zamestnanci známeho nemeckého priemyselníka Oskara Schindlera. Steven Spielberg nakrútil o jeho aktivitách známy film, ocenený siedmimi Oscarmi, Schindlerov zoznam. Odhaduje sa že táborom prešlo asi 150 000 ľudí a asi 80 000 tisíc prišlo o život. Na mieste tábora je postavený veľký pamätník pre obete koncentračného tábora. V blízkosti sa nachádza kameňolom Liban, kde môžete stále nájsť pozostatky z natáčania filmu Schindlerov zoznam.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Toto nechválne známe miesto sa nachádza zhruba 70 km od Krakova. Je preslávené vďaka zverstvám ktoré sa tam odohrávali počas 2. svetovej vojny. Jednalo sa o najväčší nemecký vyhlaďovací tábor v dobe nacizmu. Bol postavený v roku 1941 pri malom poľskom mestečku Osvienčin (nemecky Auschwitz) a dedinky Brzezinka (nemecky Birkenau). Odhaduje sa že tam bolo deportovaných 2,5 milióna ľudí a asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Dnes budovy nachádzajúce sa v týchto táboroch slúžia ako historické múzeá, ktoré nám pripomínajú tieto smutné udalosti našej histórie. Pri prehliadke táboru Auschwitz-Birkenau sa dozviete aj také zaujímavosti ako napríklad, že svetoznáma módna značka Hugo Boss šila uniformy pre nacistov.

Soľná baňa Wieliczka

Jednou z najväčších turistických atrakcií v Poľsku je soľná baňa Wieliczka, ktorá je registrovaná na zozname UNESCO. Radí sa medzi najstaršie soľné bane na svete. Ročne priláka viac ako milión turistov. Dĺžka tunelov v bani je viac ako 287 km, ale pre turistov je sprístupnených len približne 3,5 km. Baňa má 9 podlaží s hĺbkou takmer 327 metrov. Počas prehliadky, ktorá trvá dlhšie ako dve hodiny budete vidieť podzemné jazero, kaplnky a kamenné sochy rôznej veľkosti. Najväčšou a aj najkrajšou kaplnkou v sprístupnenej časti bane je kaplnka sv. Kingy nachádzajúca sa v hĺbke 101 metrov pod povrchom. Kaplnka bola dokončená v roku 1985. Celé toto podzemné umelecké dielo bolo vytvorené dvoma bratmi, ktorým to trvalo 30 rokov. Pri návšteve soľnej bane nemôžete zabudnúť ani na to, že vďaka všadeprítomnej soli je táto návšteva prospešná aj pre vaše zdravie.

Hrad Wawel

Neodmysliteľnou súčasťou pri návšteve Krakova je hrad Wawel, ktorý sa radí nie len k symbolom Krakova, ale aj k symbolom Poľska. S hradom sa viaže aj legenda o drakovi, ktorý sa tu zabýval. Pri hrade je postavená socha draka, ktorá v pravideľných intervaloch chrlí oheň. Hrad v minulosti slúžil aj ako sídlo poľských kráľov. V súčasnosti funguje ako múzeum, nachádzajú sa tam stále expozície. Medzi najznámejšie miesto sa radí katedrála na Wawelu, celý názov Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava. Miesto korunovácií a posledného odpočinku poľských kráľov. Pri návšteve hradu určite odporúčam navštíviť Zikmundovu vež, kde sa nachádza najväčší zvon celého hradu pochádzajúci z roku 1520. Zvon má priemer 2,5 metra a úctihodnú váhu 10 ton. Z veže je aj veľmi pekný výhľad na mesto.

Categories: Nezaradené

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *